Uniwersytet EduGeniusza

Rok akademicki czas zacząć!

Z przyjemnością informujemy, że rozpoczął się nowy rok akademicki  2019/2020    

na Uniwersytecie  EduGeniusza.

Z pewnością nie zabraknie ciekawych i inspirujących zajęć. Przed nami  seria fascynujących wykładów i warsztatów, prowadzonych przez nauczycieli, popularyzatorów nauki, pasjonatów, którzy

podzielą się z Wami swoją wiedzą i być może zainspirują do poszukiwania własnej ścieżki edukacyjnej.

Po każdych zajęciach nasi studenci otrzymują wpisy do indeksu, które gwarantują otrzymanie dyplomu ukończenia roku akademickiego z EduGeniuszem.

Informacje organizacyjne:

 • zajęcia trwają od września do czerwca
 • warsztaty odbywają się średnio 2 razy w miesiącu (poniedziałki, godz.16.30) – szczegółowy harmonogram w zakładce „Do pobrania”
 • liczba spotkań: 20
 • każde spotkanie trwa 90 minut
 • koszt zajęć: 100 zł/miesiąc
 • wielkość grup od 10 do 15 dzieci
 • adresaci: dzieci klas II-VI
 • zapisy trwają do końca sierpnia
 • decyduje kolejność zgłoszeń
 • obowiązuje wpłata bezzwrotnej zaliczki w wysokości  100 zł (dane do przelewu znajdują się w zakładce zapisy)
 • słuchacze, którzy zapiszą się na zajęcia Uniwersytetu do końca czerwca otrzymują 5% zniżki na opłaty za wszystkie warsztaty Uniwersytetu EduGeniusza
 • potwierdzeniem uczestnictwa w zajęciach Uniwersytetu jest dostarczenie podpisanej umowy (otrzymanej na pierwszych zajęciach)  na drugie spotkanie

 

Harmonogram zajęć  Uniwersytetu EduGeniusza

Semestr I

16.09.2019 r.

Ile wiemy o „Pepikach” – prowadząca Pani Zuzana Rudnik

Jak to jest mieszkać w innym kraju, czym różnią się Polska i Czechy, stereotypy o Polakach i Czechach i nie tylko. Na tych zajęciach pośpiewamy, pobawimy się w znane czeskie zabawy, spróbujemy poczytać w języku czeskim, nauczymy się kilku czeskich wyrażeń, pooglądamy czeskie bajki oraz poznamy najbardziej znane czeskie tradycje.

PhDr. Zuzana Rudnik Urodziła się i wychowała w czeskiej Pradze. W Polsce mieszka od 2003 roku. Pracowała w kilku bytowskich firmach oraz prowadziła własną działalność gospodarczą. Koordynowała dwa projekty unijne. W chwili obecnej jest nauczycielką języka angielskiego. Lubi podróżować, fotografować, śpiewać i grać na gitarze oraz uczyć się języków obcych. 

30.09.2019 r.

Jak prawidłowo reagować w sytuacji zagrożenia ogniem – prowadzący bryg. Krzysztof Rychter

Podczas zajęć w sali edukacyjnej „Ognik”, która powstała w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bytowie, studenci poznają różnego rodzaju zagrożenia, nauczą się właściwie na nie reagować oraz im zapobiegać. Odwiedzą specjalne pomieszczenie imitujące trudne warunki, w których pracują strażacy.

Bryg. Krzysztof Rychter Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, wieloletni pracownik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bytowie, całym sercem oddany swej pracy.

14.10.2019 r.

Po co potrzebne są pszczoły – prowadzący Roman Bułka

Jaka jest rola pszczół w przyrodzie? Jak smakuje miód? Co zawdzięczamy pszczołom? Jak wygląda praca pszczelarza? Co to jest apiterapia? Na te i inne pytania odpowie naszym studentom entuzjasta pszczelarstwa.

Pszczelarz Roman Bułka Pszczelarstwem zajmuje się od 10 roku życia. Od 1979 r. mistrz pszczelarski, rzeczoznawca chorób pszczelich, propagator apiterapii oraz produktów pszczelich z podporządkowaniem temu celowi produkcji całej pasieki. 

28.10.2019 r.

Szybkie czytanie kluczem do wiedzy – prowadząca dr Kamila Boyke

W świecie wszechobecnej informacji, ogromne znaczenie ma to, jak szybko jesteśmy w stanie przetwarzać treści. Umiejętność błyskawicznego czytania pozwoli naszym młodym studentom dokonywać selekcji, analizować i wielokrotnie zwiększy zakres ich wiedzy. Studenci poznają techniki szybkiego czytania, wykonają ćwiczenia utrwalające i wezmą udział w konkursie szybkiego czytania ze zrozumieniem.

Dr Kamila Boyke Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego. Ceni prostotę, jakość i minimalizm. Wrażliwość na piękno literatury i poezjirozbudza na co dzień jako polonistka w ZSE-U w Bytowie. Literatura to jej pasja, zawód i powołanie.

04.11.2019 r.

Pierwsza pomoc – to takie proste! – Prowadząca mgr Karolina Bazal

Podstawy bandażowania i zaopatrywania urazów. Przypomnienie podstaw RKO.

ratownik med. Karolina Bazal Ratownik medyczny od 11 lat. Poza pracą w Zespołach Ratownictwa Medycznego od wielu lat prowadzi zajęcia dla różnych grup wiekowych z zakresu pierwszej pomocy. Praca ratownika medycznego stała się dla niej codziennością,  pasją i powołaniem. Uważa, że pomoc drugiemu człowiekowi, który w sytuacji zagrożenia często musi polegać na wiedzy i umiejętnościach ratownika, jest największą satysfakcją jaka można osiągnąć.

18.11.2019 r.

Między zabawą a nauką – pobawmy się w naukowców! – prowadząca mgr Lilianna Lewandowska

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak można: umieścić całe jajko w butelce? Obrać surowe jajko? Zapalić świeczkę bez przykładania ognia do knota? Odwrócić napis bez odwracania kartki? Dlaczego jedna pomarańcza tonie w wodzie a inna nie? Jak odzyskać atrament z wody? Odpowiedź na wszystkie pytania uzyskacie na naszych zajęciach z eksperymentami.

mgr Lilianna Lewandowska Nauczycielka i pasjonatka chemii, pedagog z wieloletnim doświadczeniem, potrafiąca zarazić swoją pasją uczniów. Prowadzi zajęcia w kreatywny sposób, łącząc naukę i zabawę. Uwielbia czytać książki, szczególnie biografie i kryminały.

02.12.2019 r.

Tajemnice kosmosu, czyli podróż przez Wszechświat – prowadzący pan Antoni Kaszczuk

Na zajęciach poznamy podstawowe zagadnienia astronomiczne, dowiemy się czym charakteryzuje się niebo jesienne, zimowe, wiosenne oraz letnie, dlaczego zmieniają się pory roku, czym charakteryzują się poszczególne planety i jak prowadzić obserwacje astronomiczne.

mgr Antoni Kaszczuk Urodził się we Wrocławiu, tam też ukończył astronomię na Uniwersytecie Wrocławskim, nauczyciel matematyki, pasjonat astronomii, dyrektor LO w Bytowie w latach 1996-2013. Uwielbia podróżować, a także rzeźbić w drewnie.

16.12.2019 r.

Uczymy się programować – przygoda z Ozobotem – prowadzący p. Mirosław Pepliński

Ozoboty to dobry początek na wprowadzenie nauki programowania. Podczas warsztatów z Ozobotami dzieci poznają takie pojęcia jak: algorytm, kod, program, pętla, itd. Warsztaty programowania to nie tylko okazja do poznania języka komputerów, ale także na zapoznanie dzieci z nowoczesną technologią. Na zajęciach uczestnicy poznają konstrukcję robotów oraz ich możliwości, a także zaprogramują ich działanie.

mgr Mirosław Pepliński Absolwent Politechniki Koszalińskiej o specjalności technika i informatyka. Wiedzę pogłębiał podczas studiów podyplomowych na Politechnice Gdańskiej na kierunku: Internet i multimedia. Na co dzień nauczyciel informatyki oraz techniki. 

 

Semestr II

27.01.2020 r.

Australia – poznaj nieznane. – Prowadząca mgr Iwona Dziedzic

Podczas zajęć słuchacze Uniwersytetu poznają dom skocznych kangurów i sympatycznych koali. Wysłuchają relacji z podróży do Australii. Zobaczą zdjęcia i filmy. Dowiedzą się jak wygląda australijska edukacja.

mgr Iwona Dziedzic Nauczycielka geografii w SP1 i LO w Bytowie. Ukończyła również studia podyplomowe bibliotekoznawstwo i informacja naukowa oraz oligofrenopedagogikę. Pasjonatka podróży, lubi poznawać nowe zakątki świata. 

10.02.2020 r.

Białko roślinne jako źródło energii – prowadząca mgr Anna Stunża Pasternak

Studenci dowiedzą się jak białko wpływa na wzrost naszych komórek oraz które aminokwasy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Rozpoznają białko roślinne od zwierzęcego i ułożą przykładowy jadłospis.

mgr Anna Stunża Pasternak Entuzjastka kuchni roślinnej, prowadząca wege bloga „figa z makiem z pasternakiem”, w serwisie społecznościowym Instagram jako „wegepunkowa_dobryskład”  prezentuje swoje kulinarne wyczyny. Na co dzień mama dwóch urwisów. Gotuje im wege pyszności i to maluchy są jej pierwszymi recenzentami. Wciąż aktualizuje swoją wiedzę kulinarną.

24.02.2020 r.

Sport do zdrowie! Prowadząca – Pani Katarzyna Dąbek

Na zajęciach studenci dowiedzą się skąd pochodzi i na czym polega dyscyplina sportowa kettlebell lifting. Porozmawiają o dobrych nawykach sportowca, a na koniec chwycą odważniki w dłonie i pobawią się na sportowo.

mgr Katarzyna Dąbek Z wykształcenia nauczycielka, z zawodu instruktorka kettlebell, z zamiłowania zawodniczka kettlebell lifting. Od 6 lat trenuje sport odważnikowy z niemałymi sukcesami – jest wielokrotną Mistrzynią Polski oraz brązową i złotą medalistką Mistrzostw Europy.

09.03.2020 r.

Spotkania z Photonem – prowadzący mgr Mirosław Pepliński

Photon-robot to nie zabawka w klasycznym rozumieniu. Pomimo niewielkich rozmiarów wyposażony jest w aż 10 czujników, pozwalających na interakcję  z otoczeniem. Dzięki nim może m.in. wykryć dotyk, światło, przeszkody czy dźwięk. Wykorzystując wszystkie możliwości można go zaprogramować na tysiące sposobów! Ograniczeniem zabawy z Photonem jest jedynie kreatywność i wyobraźnia. Na zajęciach uczniowie spotkają się z zagadnieniami związanymi ze stopniową nauką podstaw programowania, odkrywaniem, testowaniem i eksperymentowaniem z czujnikami robota oraz ćwiczeniem fundamentalnych zdolności takich jak pamięć, szybkość reakcji czy podejmowanie decyzji.

mgr Mirosław Pepliński Absolwent Politechniki Koszalińskiej o specjalności technika i informatyka. Wiedzę pogłębiał podczas studiów podyplomowych na Politechnice Gdańskiej na kierunku: Internet i multimedia. Na co dzień nauczyciel informatyki oraz techniki.

23.03.2020 r.

Jak pracują policjanci?– prowadzący asp.szt. Jarosław Juchniewicz

Poznamy pracę policjanta i wykonywane przez niego czynności. Dowiemy się o czyhających na nas zagrożeniach, również tych wirtualnych.

Asp.szt.Jarosław Juchniewicz „Poeta w szeregach policji”, na co dzień  Pracownik Komendy Powiatowej Policji w Bytowie, zajmuje się profilaktyką społeczną,  po służbie muzyk i poeta.

30.03.2020 r.

Młody fotograf, czyli kilka słów o fotografii – prowadzący mgr Jacek Żmuda Trzebiatowski

Na zajęciach poznamy świat fotografii, podstawy działania aparatu, nauczymy się myśleć obrazem czyli komponować kadr, widzieć barwy i cienie, a także poznamy zasady fotografii portretowej fotografując się wzajemnie.

mgr Jacek Żmuda Trzebiatowski Z wykształcenia nauczyciel historii, WOS, techniki, w ramach zajęć z uczniami prowadzi również edukację pierwszej pomocy. Z zamiłowania fotograf przekazujący swoją wiedzę uczniom podczas prowadzonych z nimi zajęć w szkole. Wielu z nich zaraził pasją fotografii, pod jego skrzydłami zdobyli wiele wysokich miejsc w znaczących konkursach fotograficznych.

06.04.2020 r.

Hipoterapia w Stajni Dzieci Wiatru – prowadząca p.Grażyna Stenka

Zajęcia teoretyczne w stajni na temat koni – studenci poznają zwyczaje i sposób życia koni, zapoznają się ze sprzętem jeździeckim, z technikami jazdy konnej oraz pielęgnacją konia. Każde dziecko będzie miało okazję spróbować swoich sił w siodle.

Pani Grażyna Stenka ze Stajni Dzieci Wiatru Zajmuje się hodowlą koników polskich, nauką jazdy konnej, hipoterapią, organizuje przejażdżki bryczką oraz kuligi z ogniskiem.

20.04.2020 r.

Czym nasz las bogaty? – Prowadzący mgr inż. Krzysztof Rudnik

W ramach zajęć zobaczymy ścieżkę przyrodniczą Dąbrowa Rzepnicka (urokliwe miejsce w pobliżu Bytowa), aby uwrażliwić dzieci na piękno polskiej przyrody. Poznamy rośliny i zwierzęta żyjące w naszym lesie oraz porozmawiamy o lesie jako doskonałym ekosystemie (klimaks).

mgr inż. Krzysztof Rudnik Urodzony w Bytowie, z wykształcenia leśnik, ukończył Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, miłośnik przyrody, myśliwy i fotograf.

04.05.2020 r.

Zdrowy dom i ogród – prowadzące Zdrowy Bytów, czyli Danuta Seroka, Olga Rutkowska, Paulina Mendela

W czasie zajęć prowadzące nauczą młodych studentów jak można w prosty sposób dbać o ekologię w naszych domach i ogrodach. Pokażą jak założyć na parapecie własny ekologiczny ogródek i zapoznają z wieloma innymi zagadnieniami związanymi z #zerowaste.

Zdrowy Bytów Zajmuje się propagowaniem zdrowego stylu życia i szeroko rozumianego dobrostanu, poprzez rozwój osobisty, edukację żywieniową, oraz szeroko pojmowaną aktywność. Promuje lokalne tradycje spożywcze oraz ekologiczną żywność. Od 2016 roku założycielki prowadzą m.in. warsztaty kulinarne odnoszące się do różnych grup wiekowych i społecznych. Prowadzą fanpage @zdrowybytow  oraz kooperatywę kaszubską na portalu społecznościowym facebook promującą ekologię, zdrowy styl życia, kontakt ze środowiskiem naturalnym oraz świadomość konsumencką.

18.05.2020 r.

Programowanie, roboty, rozszerzona rzeczywistość. Rodzina jako miejsce edukacji przyszłości – prowadzący dr Grzegorz D. Stunża / Edukator Medialny

Nowe trendy w robotyce, zabawa edukacyjna z goglami VR i aplikacjami do AR. Rola rodziny w edukacji.

Dr Grzegorz D. Stunża Wykładowca, badacz, trener i autor materiałów edukacyjnych. Adiunkt w Pracowni Edukacji Medialnej w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Edukacji Medialnej. Członek Komitetu Głównego Olimpiady Cyfrowej. W ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017) prowadził przy blogu edukatormedialny.pl projekt „KulturLab – nowe technologie w edukacji kulturalnej. Innowacje, narzędzia, metody” (kontynuacja projektu stypendialnego MKiDN z 2013). Pracował m.in. przy projektach badawczych z cyklu „Dzieci sieci” (2012,2013), koordynował projekt badawczy polskich blogów kulturalnych (2015). Współpracuje z Fundacją Nowoczesna Polska. Ekspert w projekcie „Koder Junior” Szkoła Mistrzów Programowania Pomorskie.

01.06.2020 r.

Nasi przyjaciele ze schroniska – pomagamy bezdomnym zwierzętom.

Jak dbać o dobrostan zwierząt, opiekować się nimi, pielęgnować, jak okazywać im miłość, reagować w przypadkach okrucieństwa wobec nich. Tego wszystkiego dowiemy się odwiedzając schronisko dla bezdomnych zwierząt „Azyl” w Przyborzycach.

Konstanty Golba Osobowość roku 2018 w kategorii Działalność Społeczna i Charytatywna w plebiscycie Głosu Pomorza, prezes Fundacji „Nasze zwierzaki”. Od wielu lat działa charytatywnie na rzecz zwierząt skrzywdzonych. Opiekuje się nimi w schronisku „Azyl” w Przyborzycach.

15.06.2020 r.

Cudze chwalicie, swego nie znacie – rycerze i historia Zamku Krzyżackiego w Bytowie – prowadzący Aleksander Kikcio

Żywa lekcja historii w murach Zamku Krzyżackiego w Bytowie, który znajduje się na prestiżowej liście „50 cudów Pomorza. Młodzi studenci dowiedzą się jak wyglądało życie mieszkańców zamku w XIV i XV wieku, poznają tradycje i obyczaje rycerskie (m.in. taniec, stroje), otrzymają odpowiedź na pytanie jak można było stać się rycerzem oraz uczestniczyć będą w prezentacji walki rycerskiej, strzelania z łuku.

reprezentant Bractwa Rycerskiego Aleksander Kikcio  Członek grupy odtwórstwa historycznego „Zastęp Krzyżogryfa”, z siedzibą na zamku bytowskim. „Rycerz w Policji”, w czasie wolnym strzela z kuszy, tańczy z żoną gawota i wygrywa rockowe kawałki na gitarze.